O niektorých piesňach od MCR ako ich vidí a rozumie im Gee

6. července 2008 v 14:31 | Janhé |  Gerard Way
Nevyřčené příběhy nejmilovanějších songů My Chemical Romance.Welcome to the Black Parade

G: "Na tomhle songu je legrační, že má čtyři různý etapy. Dřív se jmenoval ´The Five Of Us Are Dying´. Napsali jsme ho už dávno, ale jenom jeden z původních prvků - sloka - zůstal. Bylo to hodně pomalý. Vlastně jsme ho napsali během tvorby pro desku ´I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love´, ale neměli jsme čas na něm pořádně zapracovat - a jsem rád. Toro to hrál na kytaru a já do toho zpíval, ale u toho to skončilo. Ten původní název naznačuje, že jsme byli pod tlakem. Ale ve skutečnosti to nebyla pravda. Až když jsme ten song nahrávali pro ´The Black Parade´, tlak nás drtil. Byl to ten nejtěžší song, jakej jsme kdy točili. Dělo se to zrovna v okamžiku, kdy jsem měl osobní problémy. Dá se říct, že jsem jima procházel stejně jako jsme postupovali v tý písničce. Původně to byla jakoby prosba o pomoc, ale ten sentiment nás nakonec posílil."

Zajímavost: Natáčení songu bylo obrovsky náročné: výsledná směs se může pyšnit 167 různými vokálními a instrumentálními party.Headfirst For Halos

G: "Na každým albu je song, díky kterýmu jsme se posunuli trošku dál. Na ´Bullets´ to byl právě tenhle, na ´Three Cheers For Sweet Revenge´ je to ´You Know What They Do To Guys Like Us In Prison´. Vlastně to začalo jako vtip. A my ho uskutečnili. Kdybychom to dokázali, mohli jsme udělat víc, protože by to zabránilo tomu být škatulkovaní. Tak moc jsme na tom pracovali, až to vůbec nebyl vtip a to nám pak dovolilo udělat song jako ´... Prison´. Stalo se to jakoby samo sebou, protože když jsme to dopsali, uvědomili jsme si, kam by nás to mohlo zavíst. Měli jsme v rukách lacinej popovej song a pomysleli si: ´Tohle je něco, co jsme ještě neslyšeli´. Možná to byli tak trošku Beatles, možná britpop, ale to bylo jediný, na co jsme přišli. A mělo to vizuální kvalitu. Tahle písnička a ´Vampires Will Never Hurt You´, tyhle dvě nám daly skutečnej pocit identity. Navíc nás zavedly ke gothic stylu. Díky těmhle songům si lidi mysleli, že jsme upíří kapela."

Zajímavost: Pasáž ´...the red ones make me fly/And the blue ones made me fall´je odkaz na to, že Gerard v tu dobu užíval drogy.I´m Not Okay (I Promise)

G: "Tak tahle písnička byla fakt nakažlivá! Po prvním poslechu si lidi řekli: ´Oh, to je chytlavý, je to pěkný. Možná je to punk, možná pop.´Po dalším poslechu si uvědomili, o čem to je a zjistili, že je to víc než pouhej pop-punkovej song. Stejně to bylo s videoklipem. Lidi si mysleli, že je to video pro teenagery a pak zjistili, že je vlastně temný se spoustou odkazů jako například film ´Jak jsem balil učitelku´. Hodně lidí předpokládalo, že ho neradi hrajeme, protože to byl náš první hit, ale ve skutečně je tenhle song jedním z těch, který hrajeme nejradši. Jsou v něm podvratný elementy, protože kytarový sólo je ve stylu Queen a bubny jsme ukradli od ´Cheap Trick´- je v něm hodně odstínů. Stala se z něho hymna. Ty přímý slova ´I´m not okay´byly mým prohlášením těm, kteří se stali našimi fanoušky. A ti si uvědomili: ´Víš co? Všechno není v pohodě´. Divný na tom bylo, že to pochopili ti, co vůbec nebyli outsiděři - byli to normální lidi, kteří byli unavení z toho, jak předstírali, že jsou něco, čím nejsou."

Zajímavost: Gerardovou inspirací pro text byl jeho neúspěch u děvčat. "Je to o střední, ten pocit, že jste sám. Vždycky jsem toužil po lásce. Prostě jsem chtěl, aby mě někdo miloval".Dead!

G: "Tohle je další ze starších songů. Napsal jsem ho při posledním turné. Původně měl nádech Beatles a Billyho Joela. Byl to song, o kterým jsme věděli, že ho chceme nahrát. Je to o tom, že jsi mrtvej a lidi tě nemají rádi - byl to komentář ke kapele a jak nás lidi vidí. Jakmile jsme ji nahráli, bylo nám jasný, kam bude deska směřovat. Na tom ĺa la la´na konci je něco mocnýho. Je to vyzývavá písnička. Chtěli jsme jí říct: ´Můžete nás nenávidět, ale my jsme tady, troufalejší a drzejší než kdy předtím.´ Důležitý bylo, že ta nahrávka nebyla o tom, jak jsme se proslavili - to proto jsou ty metafory tak silný a díky tomu je deska o postavě Pacienta. Taky jsme chtěli být takový barvitější, aby se lidi cítili, jakoby byli v nemocnici nebo se účastnili bitvy. Pro My Chemical Romance jsou důležitý vizuální prvky. Když jsme s kapelou začínali, muzika byla jenom o něčích přítelkyních, nebyl v tom žádnej příběh, výprava ani zápach. Doufám, že když lidi poslouchají ´The Black Parade´, vidí konfety nebo průvod, když slyší tu pikolu nebo zvonkohru. Rád bych, aby viděli nemocnici, když o ní zpíváme."

Zajímavost: Pasáž ´la la..´ byla ovlivněna Geradovou láskou k britskému popu, jako třeba k Blur.You Know What They Do To Guys Like Us In Prison

G: "Když neberu v úvahu ´Helenu´, je tohle můj nejoblíbenější song z ´Revenge´. Má šmrnc a myslím, že tohle lidi nečekali. A stejně jako u ´Headfirst For Halos´ jsme věděli, že když to dokážeme, umožní nám to zkusit spoustu dalších věcí. Měli jsme strach z reakce lidí? Ne. Věřili jsme si. Když jsme podepsali smlouvu s nahrávací společností, ujasnili jsme si, že nemáme zájem o žádný prémie ani peníze, ale že chceme svobodu dělat si, co chceme. Když si lidi stěžujou na velký nahrávací společnosti, jsou to většinou ti, co chtějí víc peněz. To znamená, že když chcete být kreativní, firma chce nějaký informace, protože do vás investovala spoustu peněz. Pokud s firmou spolupracujete, můžete jim ukázat cokoliv a oni budou šťastní, protože vědí, že chcete být dobří. Když uslyšeli tenhle song, odezva byla veliká."

Zajímavost: Chichotání na konci písničky má na svědomí Bert McCracken z The Used.Thank You For The Venom

G: "Tenhle song chtěl ve svý době učinit prohlášení o hudební scéně. V tu dobu každej hledal naději v emu. My jsme s tím nechtěli mít nic společnýho. Taky se týká tlaku jednání s lidma. Spousta lidí mi říkala fakt znepokojující věci o svých životech a pro mě bylo těžký se s tím utkat. Tahle písnička je o tíze, co nosíte na ramenou - všichni v nás viděli něco velkýho. Tímhle songem rádi zahajujeme show. Je skvělý ho hrát, protože se v něm říká: ´Takoví jsme´. V první sloce je hodně sebenenávisti. A pasáž: ´I wouldn´t front this scene if you paid me´je něco jako ´Tyhle korporační agendy, co vydělávají prachy, jsou mi u prdele.´ Proto je ten song tak úžasnej."

Zajímavost: ´Thank you for the Venom´je fráze, která vznikla v počátcích MCR. Gerard měl tričko s tímhle nápisem na jednom z prvních vystoupení. Tahle fráze se také objevila - přeložená do francouzštiny - uvnitř obalu desky ´I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love´.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama